AKCJA CHARYTATYWNA „GEST SOLIDARNOŚCI Z ALEPPO”

Caritas Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z Zakładem Karnym w Białymstoku prowadzi akację charytatywną „Gest solidarności z Aleppo” w ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. W zbiórkę na rzecz ofiar wojny w Syrii  włączyli się więźniowie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku. Myśląc o pomocy poszkodowanym, przekazali obrazy, które trafią do darczyńców jako podziękowanie za udział w akcji „Gest solidarności z Aleppo” .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  008

Śpiący starzec w kajdanach, autor E. D.

Inspiracją do stworzenia obrazu były wewnętrzne przeżycia w trakcie pobytu w jednostce penitencjarnej. Osadzony uczestniczył w zajęciach plastycznych, organizowanych przez Areszt Śledczy w Suwałkach, gdzie mógł już na poważnie rozwijać swój talent.

 

 

001

Samotność, autor anonimowy

Obraz ma ukazywać tęsknotę za naturalnym środowiskiem. Autor chce, by praca niosła ze sobą przesłanie: nie niszczmy tego, co mamy. Skazany zdecydował się na udział w akcji „Gest solidarności z Aleppo”, bo, jak mówi, „każdy zasługuje na normalne życie”.

 

 

003

Przejażdżka dorożką, autor A. P.

Obraz jest reprodukcją pracy jednego z ulubionych malarzy osadzonego,  Alferda Wierusza Kowalskiego – „Przejażdżka dorożką”. Autor chciał oddać hołd i podziw dla twórczości malarza. Osadzony pracował nad obrazem dwa miesiące.

 

 

004

O świcie przed bitwą, autor A. P.

 Autor chciał ukazać niepewność tego, co przyniesie nowy dzień. Malując obraz  zastanawiał się, co mógł myśleć prosty żołnierz, patrząc na wschód, wiedząc, że właśnie ze wschodu nadciąga wróg Ojczyzny. Osadzony przekazał na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” cztery prace, bo podoba mu się idea tworzenia czegoś własnego i wspierania tym potrzebujących.

 

 

 

010

Portret Padarewskiego, autor A. P.

Autor chciał oddać obraz człowieka, który w trudnych czasach  potrafił dostrzec obraz spójnej niepodległej Polski. Pracował nad obrazem około 1,5 miesiąca.

 

 

 

009

Portret Piłsudskiego, autor A. P.

Autora zainspirowała osoba Józefa Piłsudskiego i działalność naczelnika państwa. Portret Piłsudskiego osadzony „narysował kreską nie prostą, jednak w całokształcie dającą spójny obraz człowieka, który w trudnych czasach potrafił dostrzec obraz spójnej, niepodległej Polski”. Praca nad obrazem trwała 1.5 miesiąca.

 

 

 

005

Józef Piłsudski, autor anonimowy 

Jak twierdzi skazany, rodzina wychowywała go w duchu patriotyzmu, uznał więc, że warto uwiecznić postacie ,które bardzo zasłużyły się Polsce. Mężczyzna stworzył z myślą o akcji „Gest Solidarności z Aleppo” trzy prace.

 

 

 

006

Major Raginis, autor anonimowy 

Autor  trzech obrazów na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” pracował nad nimi przez 35 dni. Osadzony włączył się w akcję „z poczucia solidarności z ludźmi dotkniętymi olbrzymią tragedią jaką jest wojna”.

007

Jan Paweł II, autor anonimowy 

Autor trzech obrazów na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” swoimi pracami chciał podkreślić wartości: wolność, odwagę, miłosierdzie, empatię do innych ludzi .

 

 

002

Mężczyzna z kobietą, autor M.S.

       Obraz został wykonany podczas zajęć plastycznych organizowanych prze z Areszt Śledczy w Suwałkach w ramach programu resocjalizacyjnego NIKE.

keyboard_arrow_up
Skip to content