Caritas Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z Zakładem Karnym w Białymstoku prowadzi akację charytatywną „Gest solidarności z Aleppo” w ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. W zbiórkę na rzecz ofiar wojny w Syrii włączyli się więźniowie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku. Myśląc o pomocy poszkodowanym, przekazali obrazy, które trafią do darczyńców jako podziękowanie za udział w akcji „Gest solidarności z Aleppo” .
Śpiący starzec w kajdanach, autor E. D.
Inspiracją do stworzenia obrazu były wewnętrzne przeżycia w trakcie pobytu w jednostce penitencjarnej. Osadzony uczestniczył w zajęciach plastycznych, organizowanych przez Areszt Śledczy w Suwałkach, gdzie mógł już na poważnie rozwijać swój talent.
Samotność, autor anonimowy
Obraz ma ukazywać tęsknotę za naturalnym środowiskiem. Autor chce, by praca niosła ze sobą przesłanie: nie niszczmy tego, co mamy. Skazany zdecydował się na udział w akcji „Gest solidarności z Aleppo”, bo, jak mówi, „każdy zasługuje na normalne życie”.
Przejażdżka dorożką, autor A. P.
Obraz jest reprodukcją pracy jednego z ulubionych malarzy osadzonego, Alferda Wierusza Kowalskiego – „Przejażdżka dorożką”. Autor chciał oddać hołd i podziw dla twórczości malarza. Osadzony pracował nad obrazem dwa miesiące.
O świcie przed bitwą, autor A. P.
Autor chciał ukazać niepewność tego, co przyniesie nowy dzień. Malując obraz zastanawiał się, co mógł myśleć prosty żołnierz, patrząc na wschód, wiedząc, że właśnie ze wschodu nadciąga wróg Ojczyzny. Osadzony przekazał na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” cztery prace, bo podoba mu się idea tworzenia czegoś własnego i wspierania tym potrzebujących.
Portret Padarewskiego, autor A. P.
Autor chciał oddać obraz człowieka, który w trudnych czasach potrafił dostrzec obraz spójnej niepodległej Polski. Pracował nad obrazem około 1,5 miesiąca.
Portret Piłsudskiego, autor A. P.
Autora zainspirowała osoba Józefa Piłsudskiego i działalność naczelnika państwa. Portret Piłsudskiego osadzony „narysował kreską nie prostą, jednak w całokształcie dającą spójny obraz człowieka, który w trudnych czasach potrafił dostrzec obraz spójnej, niepodległej Polski”. Praca nad obrazem trwała 1.5 miesiąca.
Józef Piłsudski, autor anonimowy
Jak twierdzi skazany, rodzina wychowywała go w duchu patriotyzmu, uznał więc, że warto uwiecznić postacie ,które bardzo zasłużyły się Polsce. Mężczyzna stworzył z myślą o akcji „Gest Solidarności z Aleppo” trzy prace.
Major Raginis, autor anonimowy
Autor trzech obrazów na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” pracował nad nimi przez 35 dni. Osadzony włączył się w akcję „z poczucia solidarności z ludźmi dotkniętymi olbrzymią tragedią jaką jest wojna”.
Jan Paweł II, autor anonimowy
Autor trzech obrazów na rzecz akcji „Gest solidarności z Aleppo” swoimi pracami chciał podkreślić wartości: wolność, odwagę, miłosierdzie, empatię do innych ludzi .
Mężczyzna z kobietą, autor M.S.
Obraz został wykonany podczas zajęć plastycznych organizowanych prze z Areszt Śledczy w Suwałkach w ramach programu resocjalizacyjnego NIKE.