Kilkaset osób samotnych, ubogich i potrzebujących otrzymało w Wielką Sobotę (3.04) paczki żywnościowe, które rozdawano w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. To nowa forma kilkuletniej tradycji – Śniadania Wielkanocnego, które w tym roku z powodu pandemii, nie mogło odbyć się przy wspólnym stole.
Wśród tradycyjnych potraw wielkanocnych był m.in. żurek, biała kiełbasa, pasta jajeczna i sałatka jarzynowa oraz ciasta. Oprócz dań świątecznych, przygotowano również pakiety z produktami o długim terminie przydatności.
Zapowiadając to wydarzenie, Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek podkreślał, że spożywanie pokarmów to czynność święta. Zaznaczył też, że w tym wyjątkowym czasie i wyjątkowo trudnym roku, nikt nie powinien być sam.
„Gromadzimy się dlatego, że chcemy aby ci, którzy są samotni, którzy doświadczają jakiejkolwiek trudności, biedy, żeby także byli z nami razem – powiedział ks. Sęczek -. „Posiłek ma swoją symbolikę. O tym usłyszymy, kiedy ksiądz biskup będzie święcił pokarmy. Te poświęcone pokarmy otrzymacie. Chrystus zasiądzie między wami. Cieszę się, że jesteście”.
Po przywitaniu wszystkich przybyłych, Ks. Bp. Henryk Ciereszko, pobłogosławił pokarmy i złożył zgromadzonym świąteczne życzenia, do których dołączyli przedstawiciele lokalnych władz.
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślał, że w czasie pandemii życzenia „zdrowych świąt” nabierają szczególnego znaczenia.
Dyrektor gabinetu marszałka Województwa Podlaskiego Robert Jabłoński cytując św. Jana Pawła II: „Jak można kochać Boga, który jest niewidoczny, nie kochając człowieka, który jest obok nas?” zachęcał do tego, aby w tym świątecznym czasie być szczególnie wyczulonym na osoby potrzebujące w naszym najbliższym otoczeniu.
Paczki przygotowały wspólnie: Fundacja Rodziny Czarneckich i Caritas Archidiecezji Białostockiej. Do pakietów z żywnością dołączono kartki świąteczne z życzeniami przygotowane przez uczniów Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
W rozdawaniu paczek pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a o reżim sanitarny zadbali wolontariusze z Grupy Ratowniczej Nadzieja.
Wydarzenie wsparło Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie.