POGODNI ZAPRASZAJĄ

W Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej jest 45 miejsc. Jedno pozostaje niewykorzystane, dlatego „Pogodni” zapraszają w swoje progi. 

   Środowiskowy Dom Samopomocy „Pogodni” Caritas Archidiecezji Białostockiej to miejsce dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i psychicznie chorych, nie wymagających leczenia szpitalnego bądź opieki stacjonarnej (w tym np.: osoby z niepełnosprawnością intelektualną, z zespołem Downa, schizofrenicy). Dom jest dla nich otwarty od poniedziałku do piątku po osiem godzin dziennie. Specjaliści prowadzą zajęcia w siedmiu pracowniach, m.in. teatralnej, sportowej, kulinarnej, technicznej.

   Terapeutka Marzena Kakareko podkreśla, że pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej po pierwsze poprawia jakość życia osób niepełnosprawnych intelektualnie, po drugie – pomaga rodzicom takich osób. – Dajemy im chwilę wytchnienia. Trudno zrozumieć tę szczególną potrzebę, jeśli nie zna się realiów życia z dorosłą osobą niepełnosprawną intelektualnie – wyjaśnia Marzena Kakareko – starszy terapeuta.

   W tej chwili placówka dysponuje jednym wolnym miejscem. Do zapoznania się z ofertą zachęca kierownik  Środowiskowego Domu Samopomocy „Pogodni”,  Krzysztof Urbańczyk – Wiek osoby chorej nie ma znaczenia. Nawet dla czterdziestolatka nie jest zbyt późno, by do nas dołączyć. Oczywiście zapraszamy także osoby, które właśnie ukończyły szkoły i pozostają bez możliwości pomocy czy pracy, czyli po prostu siedzą w domu. ŚDS zapewnia opiekę profesjonalistów: opiekunów, terapeutów, pielęgniarki
i fizjoterapeutów.

   Szczegółowe informacje o Środowiskowym Domu Samopomocy „Pogodni” – osoby zainteresowane i ich rodziny mogą uzyskać bezpośrednio w Ośrodku , przy ul. Pogodnej 63
lub telefonicznie 728 954 189. Wnioski o przyjęcie do Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej  przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Podstawą do przyjęcia jest odpowiednie skierowanie wydane przez lekarza psychiatrę lub neurologa. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy jest płatny w określonych przypadkach: 5 % kwoty dochodu, jeśli osoba samotnie gospodarująca ma dochód przekraczający 2103 zł, a u osoby pozostającej w rodzinie, jeśli dochód na osobę przekracza 1584 zł.

fot. ACZ foto Anna Czarnecka

keyboard_arrow_up
Skip to content