Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wczoraj (30.11.2015) w świetlicy dla dzieci im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku miała miejsce uroczysta inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Wzięli w niej udział przedstawiciele trzech wyznaniowych organizacji charytatywnych: ks. Adam Kozikowski z Caritas, p. Marta Chomaniuk z Eleos i ks. Tomasz Wigłasz z Diakonii, oraz dzieci ze świetlic Caritas i Eleos.Wraz z nastaniem Adwentu Caritas, po raz XXII rozpoczyna kampanię Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom. Od 2000 roku akcja jest wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Polskiego Kościoła Autokefalicznego i Diakonię Kościoła Ewangelickiego.

Kampania WDPD polega na rozprowadzaniu świec, z których dochód przeznaczany jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Wigilijna świeca jest symbolem pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy i uwagi. Każdy, kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. Płomień tej świecy, jest znakiem realizowanego dzieła miłosierdzia.

Hasłem tegorocznej akcji są słowa: GŁODNI MIŁOSIERDZIA. Sytuacja polskiej rodziny pozostawia wiele do życzenia. Trudna jest zwłaszcza sytuacja rodzin wielodzietnych. Pomagając dziecku – wpływa się na sytuację całej rodziny. Przywraca się niejednokrotnie wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość jeśli nie własną to dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową bardzo wielu polskich rodzin.

Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotowała w tym roku 23 100 świec. W roku ubiegłym, w ramach kampanii udało się pozyskać ponad 33 tysiące złotych. Dzięki tym środkom Caritas mogła zorganizować kolonie i półkolonie letnie dla dzieci, zakupić część plecaków w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”, zorganizować festyn z okazji „Dnia Dziecka”, dofinansować świetlice dla dzieci i obiady w szkole. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Dzięki WDPD od ponad 20 lat pomoc otrzymuje kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Z raportu UNICEF z października 2014 roku wynika, że 1,3 miliona dzieci w naszym kraju jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju. Około 700 tysięcy, czyli ok. 10% wszystkich dzieci w wieku do 17 lat żyje w skrajnym ubóstwie. Ponadto ze świadczeń socjalnych korzysta aż 2 mln 155  tys. polskich rodzin.

keyboard_arrow_up
Skip to content