900 Osób Bezdomnych przybyło do Częstochowy

Ponad 900 osób bezdomnych z opiekunami z 21 Diecezjalnych Caritas spotkało się na Jasnej Górze pod hasłem zaczerpniętym z Listu do Galatów: „Miłością ożywieniu służcie sobie wzajemnie”.

Niektórzy z Was przyjechali tu aż ze Szczecina. Musieliście wyjechać w nocy, ale tak działa miłość! Wy przychodzicie dziś po nią do Matki. Ona ma piękną, jasną, ale i cierpiącą twarz, tak jak wy.” – przywitał zgromadzonych ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ponadto przywitano poszczególne grupy, które przybyły z Caritas Archidiecezji Białostockiej, Częstochowskiej, Gdańskiej, Katowickiej, Krakowskiej, Poznańskiej, Przemyskiej, Warszawskiej i Warmińskiej oraz z Diecezji Bydgoskiej, Ełckiej, Kieleckiej, Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Płockiej, Rzeszowskiej, Sandomierskiej, Sosnowieckiej, Tarnowskiej, Włocławskiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej i Radomskiej.

Świadectwo walki z bezdomnością dał 24 letni Łukasz, od niedawna, uczestnik programu wychodzenia z bezdomności Caritas Polska „Damy radę”. Następnie odbył się koncert w wykonaniu rapera Piotra Plichty „Poisona”, który opowiedział historię swojego nawrócenia: Byłem uzależniony od narkotyków, robiłem straszne rzeczy, zdałem sobie sprawę, że sam się nie uwolnię. Byłem bliski samobójstwa, kiedy pierwszy raz w życiu z serca szczerze zawołałem do Boga. Bóg działa przez ludzi. Najważniejszy jest pokój serca. Nieważne czy jesteś biedny czy bogaty. Nigdy nie daj wmówić sobie, że jesteś przegrany…

Szczególnym momentem pielgrzymki była Droga Krzyżowa prowadzona przez osoby bezdomne. Przy każdej stacji przekazywany był „bezdomny krzyż”, uratowany od zniszczenia na śmietniku we francuskim Lourdes. Rozważania modlitewne ułożył jeden z uczestników pielgrzymki z Katowic. „Ile razy zapominam, że odbiciem Twojej twarzy jestem ja? Stworzony na Twój obraz i podobieństwo? Ile razy zagłuszam w sobie Twój głos? Przepraszam Cię Panie.” – modlono się jednogłośnie.

O godzinie 12:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się Msza święta z udziałem dyrektora Caritas Polska ks. Mariana Subocza oraz dyrektorów diecezjalnych Caritas. Homilię wygłosił abp Wacław Depo: „Wie Ojciec czego wam potrzeba, ale trzeba, żeby słowo ludzkie również kierowało do Boga swoją niespokojność, która nie pozwala zadowolić się banalną odpowiedzią na podstawowe pytania.” – powiedział metropolita częstochowski, który w homilii potępił również serię zamachów w Paryżu i zaapelował o jedność modlitewną z poszkodowanymi i modlitwę za ofiary tej tragedii.

Ks. Marian Subocz podziękował za przybycie licznych grup i przypomniał o szczególnej roli Jasnej Góry w posłudze Caritas. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek w Domu Pielgrzyma.

W Polsce jest około 30 tys. bezdomnych, ponad 20 tys. z nich przebywa w różnego rodzaju ośrodkach pomocy. Najczęstszą przyczyną bezdomności są uzależnienia, bezrobocie, ale także skomplikowane sytuacje rodzinne. Podczas niedawnego spotkania z bezdomnymi w Waszyngtonie o solidarność z nimi apelował Ojciec Święty Franciszek.

Caritas w Polsce prowadzi wiele placówek dla osób bezdomnych, w tym 55 noclegowni i blisko 100 jadłodajni.

keyboard_arrow_up
Skip to content