„ARKA” CARITAS POTRZEBUJE WSPARCIA

Za miesiąc kończy się remont Centrum Pomocy Caritas w Supraślu, w którym ruszy „Arka”, czyli miejsce do życia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. – Radość z finalizacji tej inwestycji przyćmiewają problemy finansowe – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor białostockiej Caritas.

Arka powstaje w budynku Centrum Pomocy Caritas w Supraślu. W mieszkaniach wspomaganych zamieszka 16 osób niepełnosprawnych intelektualnie i dwa zespoły asystentów. – Mój syn jest na tyle niepełnosprawny, że nie mógłby po mojej i męża śmierci zamieszkać sam. Dlatego to jest szczytna inicjatywa – podkreśla Teresa Chrobak, matka Pawła – Ten dom będzie zabezpieczeniem dla dziecka mojego innych osób w podobnej sytuacji – dodaje.

Pierwsi podopieczni mają wprowadzić się do Supraśla we wrześniu tego roku. W budynku Centrum Pomocy Caritas powstają pokoje z łazienkami oraz kuchnia i jadalnia. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 4,7 mln zł, większość pokrywa dofinansowanie unijne.   Niestety, w trakcie przeprowadzanego remontu wynikła potrzeba wykonania dodatkowych prac, które nie były uwzględnione w projekcie. Było to dostosowanie większej liczby pomieszczeń do wymogów przeciwpożarowych i specyficzne, ale konieczne prace konstrukcyjne. Koszt robót dodatkowych to ok. 150 tysięcy zł. – Nie możemy ich pokryć z pieniędzy projektowych, ani kredytu. Postawiło nas to w nowej, trudnej sytuacji. W czerwcu musimy rozliczyć się z wykonawcą – wyjaśnia Barbara Siemionkowicz, koordynator projektu „Moje miejsce – Arka”.

W związku z pandemią COVID-19, nie odbyła się kampania Honorowy Dawca Dobroci ani coroczna zbiórka na rzecz Caritas w Niedzielę Miłosierdzia, zabrakło też wpływów z  Jałmużny Wielkopostnej. Ponadto, wpływy z darowizn spadły o 37% w stosunku do ubiegłego roku.

Ogromnym wsparciem będą dla nas wpływy z 1% podatku, za które już dziękujemy  – podkreśla ks. Jerzy Sęczek. – Te pieniądze otrzymamy jednak najszybciej w sierpniu. Spontanicznie, rozumiejąc naszą trudną sytuację, pomógł nam  Adam Neczyperowicz i chcę zaprosić Państwa do zainteresowania się jego pracą.

Adam Neczyperowicz, artysta z Białegostoku, namalował obraz na rzecz Caritas. To abstrakcja  „Front Atmosferyczny”, wykonana akrylami na płótnie, o rozmiarze 90 na 120 cm. Przekaże ją darczyńcy, który zechce wesprzeć budowę Arki najwyższą kwotą. –  Sztuka to nie tylko ozdoba codzienności, ale przede wszystkim inwestycja. W tym wypadku inwestycja w lepszą przyszłość wielu osób w trudnej sytuacji życiowej, a zasługujących na więcej – podkreśla Adam Neczyperowicz. Zainteresowanych obrazem zapraszamy do kontaktu z biurem Caritas w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 32.

Wspomóc tworzenie mieszkań dla osób niepełnosprawnych intelektualnie można wpłacając darowiznę przez stronę internetową (www.caritas.bialystok.pl  i dalej „Przekaż darowiznę) lub przelewem.

Caritas Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 32

Nr konta: 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527

Tytułem: Supraśl

Pomimo trudnej sytuacji, Caritas Archidiecezji Białostockiej zaangażowała się w walkę z Sars-cov-2, uznając to za priorytet. Przekazaliśmy 30 tysięcy złotych na wsparcie białostockich medyków i dostarczyliśmy do Seniorów  300 paczek żywnością i środkami higienicznymi.

keyboard_arrow_up
Skip to content