„ARKA” W BUDOWIE. RUSZA KAMPANIA 1%

W Supraślu powstają mieszkania wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek Caritas Archidiecezji Białostockiej „Arka” ruszy jesienią. Pieniądze zebrane w tym roku z 1% podatku, Caritas przeznaczy na budowę i wyposażanie placówki.

Arka powstaje w budynku Centrum Pomocy Caritas w Supraślu. Zamieszkają w niej członkowie wspólnoty L’Arche (Arka), której idea jest prosta: osoby zdrowe (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codzienne życie. – Znając sytuację dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zwłaszcza ich niepewną i niełatwą przyszłość, wyszliśmy naprzeciw ich potrzebom. Mamy już chętnych. – wyjaśniał podczas konferencji prasowej (22.01.2020) ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

W ośrodku „Arka” zamieszka 16 osób niepełnosprawnych i dwa zespoły asystentów. Pierwsi podopieczni wprowadzą się do Supraśla we wrześniu tego roku. Przygotowują się do tego wydarzenia, spędzając regularnie weekendy w towarzystwie asystentów. Mój syn jest na tyle niepełnosprawny, że nie mógłby po mojej i męża śmierci zamieszkać sam. Dlatego to jest szczytna inicjatywa – podkreśliła Teresa Chrobak, matka Pawła – Ten dom będzie zabezpieczeniem dla dziecka mojego innych osób w podobnej sytuacji – dodała.

W budynku Centrum Pomocy Caritas w Supraślu powstają pokoje z łazienkami oraz kuchnia i jadalnia. Remont potrwa do czerwca. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 4,7 mln zł, większość pokrywa dofinansowanie unijne. Pozostałą część kwoty pokryją między innymi tegoroczne wpłaty z 1 % podatku (Caritas Potrzebującym KRS 0000269579).

keyboard_arrow_up
Skip to content