CIS SZANSĄ NA ZMIANĘ

Caritas Archidiecezji Białostockiej pomoże osobom długotrwale bezrobotnym wrócić na rynek pracy. Rusza projekt „CIS szansą na zmianę” dla mieszkańców gmin Supraśl, Czarna Białostocka i Wasilków.

Wsparcie psychologa, pracownika socjalnego i terapeuty uzależnień, doradztwo zawodowe, zatrudnienie socjalne, a przede wszystkim kursy i warsztaty zawodowe czekają na uczestników kolejnego projektu, realizowanego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach Centrum Integracji Społecznej. Uczestnikami projektu będzie 20 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotnych, ubogich, korzystających ze świadczeń socjalnych. Mogą skorzystać z warsztatów zawodowych w sekcji budowlano-porządkowej lub przygotowujących do pracy w charakterze konserwatora budynków albo ukończyć kurs zawodowy, m.in. przygotowujący do obsługi wózków widłowych.

W ubiegłym roku podobny projekt w Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Białostockiej ukończył Zdzisław Sawko. Mężczyzna mieszkał w fatalnych warunkach, na ośmiu metrach kwadratowych lokalu socjalnego, bez łazienki i toalety, w niewielkiej wsi w pobliżu Michałowa. – Jedyne co miałem to 317 złotych miesięcznie zasiłku. Byłem chętny, mówiłem, że do każdej pracy pójdę, ale w pobliżu było mało miejsc pracy, żadnych możliwości – opowiada Zdzisław Sawko. Zaangażowanie i uczestnictwo w zajęciach grupy rękodzielniczej, praca z doradcą zawodowym, coachem i psychologiem zaowocowały znalezieniem pracy
i przeprowadzką do Białegostoku.– Dzięki doradcy zawodowemu z Caritas teraz jestem pracownikiem gospodarczym w dużej firmie. Gdyby nie ten projekt, dalej byłbym bez pracy, załamany – dodaje Zdzisław Sawko.

Projekt „CIS szansą na zmianę” potrwa 14 miesięcy, jego wartość to 437,3 tys. zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pokryje 95 % tej kwoty. Caritas Archidiecezji Białostockiej prowadzi Centrum Integracji Społecznej na terenie gminy Czarna Białostocka od 2011 roku.

fot. Wrota Podlasia

keyboard_arrow_up
Skip to content