Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy to święto obchodzone na całym świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Z tej okazji Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Białostockiej zorganizowało imprezę plenerową na terenie Ośrodka dla Uchodźców w dniu 04.06.2016r.

Obchody połączone były z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Główną atrakcją imprezy były warsztaty kulinarne, gdzie najlepsze gospodynie – Czeczenki, Tatarki, Ukrainki i Inguszki przygotowały potrawy z rodzimych stron. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach prowadzonych przez pracowników Caritas i Ośrodka dla Uchodźców oraz wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białymstoku, wolontariuszy Eleos i Fundacji Dialog. Było kręcenie baloników, malowanie twarzy, zabawy z chustą i sztuczki cyrkowe. Zabawę zakończyła wspólna degustacja pierogów i placków: mant, czepalgasz, bielaszy, samsa i czebureki oraz tortu i ciast tj. pahlawa, chalwa czeczeńska. „Wszystko bardzo mi się podobało. Grałem w piłkę i bawiłem się chustą. Jedzenie było bardzo dobre, a najbardziej smakował mi tort” powiedział ośmioletni Iman.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Nowy Dom Polska”, realizowanego przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi oraz Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

Dzięki temu projektowi Caritas organizuje pomoc socjalną, która obejmuje dopłaty do mieszkań chronionych, pomoc w poszukiwaniu mieszkań i pracy, zakup leków i okularów, finansowanie drobnych zabiegów lekarskich, zaopatrywanie beneficjentów w drobne artykuły gospodarstwa domowego, środki higieniczne, artykuły spożywcze, odzież, zakup wyprawek szkolnych i podręczników, dofinansowanie przedszkoli i żłobków oraz organizowanie kolonii letnich dla dzieci. Świadczymy również pomoc psychologiczną oraz edukację wyrównawczą w postaci systematycznych zajęć dla dzieci przebywających w Ośrodkach Otwartych” – wyjaśnia Agnieszka Piaskowska, specjalistka ds. integracji i preintegracji Caritas Archidiecezji Białostockiej.

 

keyboard_arrow_up
Skip to content