Gala Wolontariatu „Dobra jest więcej”

W sobotę 13 kwietnia z okazji Dnia Dobra po raz pierwszy w historii przyznano statuetki DEDITUS CARITATI instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny zaangażowani są w wolontariat na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych oraz bezdomnych. Wydarzenie to odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnej podczas uroczystej Gali Wolontariatu Caritas Archidiecezji Białostockiej „Dobra jest więcej”.

W trakcie ceremonii wyłoniono zwycięzców wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy brali udział w konkursach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, a także uhonorowano osoby indywidualne i instytucje wyróżniające się szczególną wrażliwością na pomoc drugiemu człowiekowi. Prestiżowe statuetki przyznano w sześciu kategoriach. Jej projektantem jest Krzysztof Supronowicz ze studia 3dl.

„Dzień dobra jest zatrzymaniem nad zaangażowaniem drugiego człowieka w pomoc najbardziej potrzebującym. Na co dzień w ciszy, niezauważeni, pośród nas są Ci, którzy gotowi są poświęcić swój czas, aby urzeczywistnić Miłość Boga” – podkreślił na początku gali ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. „Ta gala jest okazaniem wdzięczności wolontariuszom, którzy nie zważając na przeciwności niosą dobro. Chcemy świętować wspólnie w tym Tygodniu Miłosierdzia tą radość z zaangażowania tak wielu osób w dzieła miłosierdzia” – zaznaczył ks. Dyrektor.

W kolejnej części gali roztrzygnięte zostały dwa konkursy organizowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i szkoły średnie.

Pierwszy konkurs Patroni Miłosierdzia Bożego – św. Siostra Faustyna – edycja 2024 poświęcony był życiu i przesłaniu św. Siostry Faustyny. Odbył się w dwóch etapach: szkolnym i diecezjalnym.

Laureatami konkursu są:

Kategoria: Szkoły Podstawowe

1 miejsce: Maja Kuryś oraz Maria Kazimierska z ZS w Kleosinie

2 miejsce: Kornel Kuryś – Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku

3 miejsce: Nikola Szczebiot – Szkoła Podstawowa nr. 50 w Białymstoku

Kategoria Szkoły Średnie

1 miejsce: Emilia Łaszcz – Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku

2 miejsce: Aleksandra Danilczuk – Internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Drugi konkurs Wyobraźnia Miłosierdzia miał uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby innych, zachęcając młodych do czynów miłosierdzia. Odbywał się również w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i szkoła średnia w kategoriach film i zdjęcie.

W kategorii film:

Szkoła podstawowa

1 miejsce: Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Dobrzyniewie Dużym

Wyróżnienie: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Siostry Faustyny w Białymstoku

Dyplom uczestnictwa: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku

Szkoła średnia:

Wyróżnienie: Aleksandra Wiatr z III LO w Białymstoku

W kategorii zdjęcie

Szkoła średnia

1 miejsce: Magdalena Zamojska – Szkoła Branżowa nr 10 w Białymstoku

Dyplom za udział: Patryk Paszko, Klaudia Andrzejczyk oraz Szkolne Koło Caritas z Internatu Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Następnie wręczono statuetki Deditus Caritati. Nazwa z języka łacińskiego oznacza oddany działalności charytatywnej, w dosłownym tłumaczeniu: dający miłosierdzie. Statuetki wręczono w sześciu kategoriach.

Kategoria: Parafialny Zespół Caritas

W tej kategorii zwycięstwo przypadło Parafialnemu Zespołowi Caritas przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Wśród nominowanych w tej kategorii zaleźli się również: Parfialny Zespół Caritas przy Parafii NSM w Białymstoku oraz Parafialny Zespół Caritas przy Parafii św. Antoniego w Sokółce.

Kategoria: Szkolne Koło Caritas

Statuetkę w tej kategorii przyznano Szkolnemu Kołu Caritas przy XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku.

Nominowanymi byli również: Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku i Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Rolniczych nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego w Sokółce.

Kategoria: Wolontariat Indywidualny

W tej kategorii zwyciężczynią została p. Andżelika Bujnowska koordynatorka Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku, który liczy ponad 80 osób. Realizatorka projektu „Fair play” dla dzieci i młodzieży.

W gronie nominowanych znaleźli się również: Piotr Świętochowski oraz Mylana Cherniak.

Kategoria: Darczyńca (osoba indywidualna)

Statuetka została wręczona p. Andrzejowi Kuć, stałemu darczyńcy Caritas Archidiecezji Białostockiej od 2019r. Wsparciem obejmuje Centrum Pomocy Caritas w Supraślu. Angażował się w utworzenie mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Moje miejsce -ARKA”.

Nominowanymi w tej kategorii znaleźli się: Urszula Smyrek i ks. Mieczysław Olszewski.

Kategoria: Darczyńca (firma)

Zwycięzcą w tej kategorii została Hurtownia Opakowań „Interpakos” – Zbigniew Supiński.

W gronie nominowanych znaleźli się również: Park Rozrywki FastPark oraz Piekarnia Cukiernia „Okruszek”.

Kategoria: Współpraca

Statuetkę Deditus Caritati otrzymała Caritas Polska.

Nominowani w tej kategorii byli również Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku i Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Całą galę uświetnił koncert Violi Brzezińskiej zwyciężczyni Szansy na Sukces z 1994r, w którym wykonała piosenkę pt. Jeszcze się tam żagiel bieli, Alicji Majewskiej. Swoją karierę poświęciła muzyce chrześcijańskiej.

Patronem honorowym konkursów był Arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki. Patronem strategicznym gali było Województwo Podlaskie.

Gala została dofinansowana w ramach projektu „Dobra jest więcej – rozwój wolontariatu systematycznego Caritas Archidiecezji Białostockiej”. Sponsorami byli Kaja Sport, Akcess strefa disignu, Biacomex , Caritas Polska, kwiaciarnia „Mini Decor” oraz Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej.

Partner Strategiczny Gali
keyboard_arrow_up
Skip to content