KONKURS GRANTOWY CARITAS LAUDATO SI

Weź udział w konkursie i wygraj 20 000 zł!

Na zakończenie Tygodnia Laudato si został ogłoszony ogólnopolski konkurs grantowy na lokalne inicjatywy ekologiczne. Po raz pierwszy projekt Caritas Laudato si zaprosił do udziału zespoły, instytucje i wspólnoty z całej Polski.

Aż sześć zespołów wygra 20 000 zł na realizację własnych eko-projeków.

Od teorii do praktyki

Ogólnopolski konkurs na inicjatywy: „Modelowy ośrodek ekologii integralnej”, powstał z myślą o aktywizacji członków wspólnoty chrześcijańskiej do zmian na rzecz poprawy środowiska i ekologii. Na potrzebę połączenia sił wiernych w tym celu i zaangażowanie Kościoła, niejednokrotnie zwracał uwagę papież Franciszek. Swoje przemyślenia zawarł w wydanej już 6 lat temu encyklice Laudato si’. Konkurs zakłada przełożenie zasad ekologii integralnej na praktykę życia Kościoła.

„Zależy nam na zbudowaniu aktywnej wspólnoty, która będzie działała przede wszystkim praktycznie. Ponieważ każdy z nas ma wpływ na powstrzymanie trwającego od wielu lat kryzysu ekologicznego, tak ważne jest nie tylko samodzielne działanie dla dobra środowiska, ale także zachęcanie do tego innych.”
– mówi br. Cordian Szwarc OFM, Animator Krajowy Caritas Laudato si.

Ponad 300 inicjatyw w całej Polsce – jakie będą kolejne pomysły?

Projekt Caritas Laudato si działa od ponad dwóch lat. W tym czasie udało się zrealizować niemalże 300 lokalnych projektów ekologicznych.

„Widzimy, że w parafiach i szkołach w całej Polsce dzieją się niesamowite rzeczy – projekty które obserwujemy są bardzo różnorodne i dotykają realnych problemów środowiskowych. Widzieliśmy rozbetonowane place szkolne, na których zostały posadzone rośliny sprzyjające wypoczywaniu na przerwach. Pojawiały się grupy zbierające deszczówkę, siejące własne zioła, montujące krany z wodą pitną w szkołach, zespoły robiące ekologiczne kosmetyki, domowe środki czystości czy przetwarzające żywność tak, by się nie zmarnowała. Kreatywność zespołów które się do nas zgłaszają nie zna granic, dlatego nie możemy się doczekać jakie projekty przed nami!” – mówi Dominika Chylewska z Caritas Laudato si.

Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy, którym los naszej planety nie jest obojętny. Ta edycja w sposób szczególny jest skierowana do organizacji pozarządowych i zespołów spoza 12 diecezji, w których działaliśmy dotychczas. Uruchomiliśmy także pomoc dla osób, które chciałyby wystąpić o grant, ale nie wiedzą jak to zrobić. Wystarczy, że zgłoszą się do nas na adres: laudato_si@caritas.org.pl.

Zakres konkursu dotyczyć powinien jednego z pilnie wymagających poprawy obszarów, m.in.: zmiana i odpowiedzialna konsumpcja żywności, ograniczenie strat wody, przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza czy zmianom klimatu. Wnioski do konkursu będzie można składać w terminie 7.06-13.07.2021 r. , a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19.08.2021 r. Na realizację inicjatywy przewidziano czas od 19.08.2021 do 31.01.2022 r. Wnioski można wypełnić poprzez system witkac.pl.

Szczegóły, regulamin, najczęściej zadawane pytania na www.laudatosi.caritas.pl w zakładce „Konkurs”.

Materiały do pobrania: https://we.tl/t-QFqlPS5EjZ

Projekt Caritas Laudato si’

Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.

keyboard_arrow_up
Skip to content