Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji, jak co roku, Caritas Archidiecezji Białostockiej organizuje spotkanie wolontariuszy działających w Szkolnych Kołach Caritas. Uroczystość odbędzie się 3 grudnia 2015 roku (czwartek) w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

Miejsce jest szczególne, ponieważ w tej szkole, w roku 2011 zawiązało się pierwsze w Polsce Szkolne Koło Caritas – Eleos.

Każdego roku podczas obchodów Dnia Wolontariusza Caritas zaprasza gościa specjalnego. Z młodzieżą spotkali m.in: Janek Mela – niepełnosprawny polarnik, zdobywca obu biegunów, Szymon Hołownia – znany dziennikarz i publicysta, współprowadzący program „Mam talent”, Arcybiskup Edward Ozorowski, a także Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W tym roku gościć będą Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży 2016, ks. Rafał Arciszewski – Koordynator ŚDM oraz Wolontariusze programu Erasmus+.

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy angażujących się w różnego rodzaje akcje pomocowe, jest podziękowaniem za ich trud, czas i poświęcenie na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych, chorych, ubogich i bezdomnych. Bez ich zaangażowania i wsparcia Caritas nie mogłaby tak skutecznie działać i docierać z pomocą do tak wielu osób potrzebujących

Wolontariusze Caritas pomagają przy takich akcjach jak: „Tornister pełen uśmiechów”, „Studenckie pogotowie lekcyjne”, „Kilometry dobra”, kolonie letnie, zbiórki żywności. Są również bezcennym wsparciem wielu placówkach Caritas oraz parafiach.

Na terenie Archidiecezji Białostockiej istnieje ponad 50 Szkolnych Kół Caritas, w których działa około tysiąca wolontariuszy. Koła wolontariatu pełnią ważną rolę w pracy wychowawczej szkoły. Oprócz SKC działa około 50 Parafialnych Zespół Caritas, w których uczestniczy ponad 250 wolontariuszy. Caritas koordynuje również działania wolontariuszy europejskich w ramach programu Erasmus+. Obecnie gościmy sześciu wolontariuszy wspierających działania prowadzone w Środowiskowym Domu Samopomocy i Domu dla Bezdomnych.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku z inicjatywy ONZ jako wyraz uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie.

keyboard_arrow_up
Skip to content