NIEDZIELA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

Ogłoszony przez Papieża Franciszka Czas dla Stworzenia trwa od 1 września do 4 października i jest wyjątkowym zaproszeniem dla każdego z nas. To moment, w którym możemy zatroszczyć się o Matkę Ziemię. Ten czas zwieńcza Niedziela św. Franciszka, którą w tym roku Caritas Laudato si świętuje pod hasłem „Dowody miłości do wody”. W 11 miejscach w całej Polsce odbędą się eco- eventy, na których będziemy promować życie zgodne z zasadami zielonej encykliki.

Woda jest symbolem życia. Odgrywa wyjątkową rolę w obrzędzie chrztu, symbolizuje oczyszczenie, zmycie grzechu pierworodnego. Jest przedmiotem cudu w Kanie Galilejskiej, pojawia się podczas uzdrowień i po dzień dzisiejszy ma wyjątkowe znaczenie we wszystkich obrzędach święceń. Woda obrazuje moc naszego Ojca, a Słowo Boże przyrównywane jest w Biblii do deszczu, który ożywia ziemię.

Dziś co chwilę słyszymy o kolejnych wysychających miejscach świata, a jednocześnie woda w naszym kranie nie przestaje lecieć. Jak więc zrozumieć realnie temat wody? Co zrobić aby ją oszczędzać, czy przeciętny człowiek może coś zdziałać we własnym domu? 4 października Niedziela św. Franciszka odbędzie się pod hasłem „Dowody miłości do wody”. Skupimy się na tym co dobrego każdy z nas, co nasze parafie, szkoły, wspólnoty i domy mogą zrobić w temacie wody.

Wiele atrakcji, wiele dobra

W 10 miastach całej Polski odbędą się Niedziele św. Franciszka, zapraszamy by włączyć się w to świętowanie i odwiedzić jedną z nich lub stworzyć własne wydarzenie! Spotkanie to zawsze Msza Święta, ale również wykłady specjalistów-ekologów do spraw wody, ekologiczna żywność lokalna, warsztaty i spotkania. Pośród atrakcji w wybranych miejscach można będzie odnaleźć pokazy i eksperymenty związane z wodą, spotkania z kooperatywami spożywczymi, producentami miodów, wyrobów ekologicznych, spotkania ze specjalistami fotowoltaiki czy wodociągów, warsztaty mydlarskie pozwalające tworzyć kosmetyki bez chemii jaka zanieczyszcza wodę, marsz do źródła (cudowne źródełko w Zwierzyniu) trasą Nordic Walking, wystawy fotograficzne, rozdawanie butelek filtrujących i butelek wielorazowego użytku. W wielu miejscach zaproponujemy animacje ekologiczne dla dzieci, a zatem zapraszamy również całe rodziny, by wspólnie włączyły się w świętowanie. Wybrane miasta zaproszą, by do kościołów przyprowadzić swoje zwierzęta, które zostaną poświęcone. Prelekcje będą dotyczyły przede wszystkim tematu wiodącego „Dowody miłości do wody”, ale również chrześcijańskich korzeni ekologii, encykliki Laudato si, zmian klimatycznych.

Szczegółowe programy poszczególnych miast znajdują się na www.laudatosi.caritas.pl

Niedziela Świętego Franciszka w Archidiecezji Białostockiej:

  • Parafia św. Franciszka w Fastach k. Białegostoku
  • 4 października 2020 r.
  • 11:00 Msza Święta (odpustowa)

Po Eucharystii:

  • Wykład ks. Tomasza Kozłowskiego nt. Encykliki Papieża Franciszka „Laudato si’. W trosce o wspólny dom.” oraz „Moje dowody miłości do wody”.
  • Warsztaty mydlarskie – poprowadzi Agnieszka Kazberuk
  • Wystawa prac pt. „Moje dowody miłości do wody” oraz „Laudato si’ – w trosce o wspólny dom.” – wykonane przez podopiecznych Klubu Seniora Caritas przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku
  • Gry, zabawy i animacje dla dzieci
  • Pyszny i zdrowy poczęstunek dla wszystkich.

Zapraszamy!

keyboard_arrow_up
Skip to content