PODSUMOWANIE ROKU 2018

Utrzymanie tytułu Mistrza Świata Dobroci (113 tysięcy złotych na wyposażenie METANOI w ramach akcji Kilometry Dobra), udzielenie wsparcia dwukrotnie większej liczbie osób uzależnionych,  pomoc w wejściu z uśmiechem w rok szkolny 200 uczniom na Białorusi, „uskrzydlenie” 47 utalentowanych uczniów. Caritas Archidiecezji Białostockiej podsumowała działalność w 2018 roku.

      Caritas Archidiecezji Białostockiej działa od 28 lat , prowadzi ponad 30 placówek. Jest organizacją charytatywną Kościoła Katolickiego  – Uczynki miłosierdzia są naszą misją, ale i obowiązkiem, reprezentujemy swoją pracą osoby wierzące – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. – Czujemy ciężar odpowiedzialności, więc chcemy jak najlepiej i najskuteczniej, przyglądając się potrzebom, jakie mają ludzie w Archidiecezji, na te potrzeby odpowiadać – dodał.

     Caritas pomogła około 600 dzieciom i ich rodzinom, pielęgniarki przyjęły w gabinecie rehabilitacyjnym, Stacjach Opieki oraz odwiedziły w ramach usług opiekuńczych w domach około 11 000 pacjentów. Ponad 1800 osób ubogich i bezdomnych otrzymało nocleg, żywność, ubrania czy bony na zakupy. Pod skrzydłami Caritas, w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy rozwijało się 117 osób niepełnosprawnych intelektualnie, z oferty Caritas Archidiecezji Białostockiej skorzystało także 350 uzależnionych – w tym, dwa razy więcej osób (323 w roku 2018 i 169 rok wcześniej) zgłosiło się do Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego o Problemach Alkoholowych.

     Ks. Adam Kozikowski podkreślił, że sukcesy Caritas to przede wszystkim historie podopiecznych, szczególnie tych, którzy odmienili swoje życie. W ubiegłym roku dzięki pomocy specjalistów zatrudnianych w Caritas Archidiecezji Białostockiej, 16 osób wyszło z bezdomności, 5 dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białymstoku podjęło stałą pracę, 5 nastoletnich pacjentów Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA ukończyło pełną, roczną terapię.

     Jedną z głównych zmian wprowadzonych w Caritas Archidiecezji Białostockiej w 2018 roku było zamknięcie trzech Stacji Opieki: w Gródku, Szudziałowie i Choroszczy. Pielęgniarki zatrudnione do tej pory przez Caritas, rozpoczęły pracę w nowopowstałych punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Nie zostawiamy pacjentów bez opieki, chociaż teraz pielęgniarki nie będą miały możliwości odwiedzania ich w domach. Nie chcemy jednak z nikim wchodzić w jakąkolwiek formę konkurencji, a tak to wyglądało – wyjaśniał ks. Adam Kozikowski. – Chodzi o zabieganie o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, które idą za pacjentem. Chcemy skupić się na działaniach stricte pomocowych, a nie walczeniu o środki, które pozwolą nam się utrzymać – dodał.

     Wpłaty z 1 % podatku w 2018 roku wyniosły 141 630,88 zł. Znaczna część tej kwoty zasili remont Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA w Czarnej Białostockiej, w której wnętrzach trwają prace wykończeniowe. – Przed nami kolejne wyzwania: dokończenie projektu termomodernizacji, z którym mamy trudności, następnie wyposażenie budynku i prace porządkowo – remontowe wokół placówki – mówił podczas spotkania z dziennikarzami ks. Piotr Kobeszko, dyrektor Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej. – Niezależnie od remontu i jego postępów, w METANOI jest realizowany program terapeutyczny, cały czas trwa walka z uzależnieniem młodego człowieka – dodał.

     Pieniądze zebrane w tym roku w ramach 1 % podatku wspomogą codzienne działania Caritas Archidiecezji Białostockiej, takie jak dofinansowywanie leków, wyjazdy wakacyjne dla dzieci czy opłacenie rachunków niewydolnym finansowo podopiecznym Caritas. – Im większa kwota zostanie zebrana na nasze konto w 2019 roku, tym większej liczbie osób uda się pomóc. Jeden procent składa się na tworzenie kolejnych historii, które dobrze się skończą, historii osób, którym pomagamy – podkreślił ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

     Aby przekazać 1% podatku Caritas Potrzebującym korzystając z rozliczenia przygotowanego przez Urząd Skarbowy, wystarczy w odpowiedniej rubryce podać KRS  0000 269 579, a w przypadku emerytów i rencistów wypełnić krótki PIT-OP i dostarczyć go do właściwego Urzędu Skarbowego. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia.

     Każda osoba, która zgłosi się do siedziby Caritas Archidiecezji Białostockiej (ul. Warszawska 32 w Białymstoku) i zadeklaruje przekazanie 1 % podatku na rzecz Caritas Potrzebującym, może liczyć na bezpłatne wypełnienie PIT-u.

 

keyboard_arrow_up
Skip to content