Ruszyły Kilometry Dobra. Walczymy o tytuł Mistrza Świata w Dobroci!

Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz czwarty bierze udział w akcji Kilometry Dobra, zbierając w ten sposób środki na pomoc uzależnionej młodzieży z ośrodka Metanoia. W ubiegłym roku tytuł Mistrza Świata w Dobroci przypadł Białostockiej Caritas, która uzbierała najwięcej – 217 635 złotówek i ułożyła z nich 4946 Metrów Dobra.

Tegoroczna inauguracja kampanii miała miejsce 17 marca w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku, gdzie rok wcześniej uczniowie, przy współpracy parafii św. Jadwigi uzbierały najwięcej pieniędzy spośród wszystkich szkół biorących udział w akcji KD na terenie naszej archidiecezji. Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, coroczna akcja, w której mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Zasady gry są bardzo proste. Każdą miejscowość reprezentuje instytucja dobroczynna, która zbiera pieniądze na wyznaczony przez siebie cel związany z pomocą innym. W tym roku do zawodów zgłosiło się 50 miejscowości, które czeka pełna emocji rywalizacja. W ciągu ostatnich 3 lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło już ponad 2,3 mln zł na realizację 80 celów.

– Wyobrażam sobie świat, w którym ludzie pomagają sobie bezinteresownie, codziennie robiąc małe rzeczy. Wtedy będzie on miejscem lepszym i bardziej przyjaznym dla
wszystkich – opowiada Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii, organizującego Mistrzostwa Świata w  Dobroci.

MISTRZOSTWA ŚWIATA W DOBROCI

Kilometry Dobra 2017 trwają od 1 marca do 4 czerwca i odbywają się pod hasłem „Zostań Mistrzem Świata w Dobroci!”, ponieważ wszystkie miejscowości biorące udział w kampanii rywalizują o to zaszczytne miano. Laur Mistrzów Świata w Dobroci należał już do mieszkańców Lublina i Jarosławia, a w tym roku tytułu broni Białystok.

Zwycięzca ubiegłorocznych zawodów, Białystok, reprezentowany przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, ponownie zbiera pieniądze na ratowanie Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia”. Aby ośrodek mógł dalej funkcjonować konieczny jest generalny remont budynku, którego koszt szacowany jest na milion złotych. W tym momencie organizacji udało się zebrać zaledwie połowę wymaganej kwoty, a remont musi zostać przeprowadzony do końca bieżącego roku.

Przez 3 miesiące organizacje pozyskują pieniądze wszystkimi dostępnymi metodami: poprzez zbiórki w szkołach, parafiach, stronę internetową, aukcje, koncerty itp. Kampanii towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnessa. Konkurencją jest układanie ciągu monet o jednym nominale – stąd Kilometry Dobra. Monety przykleja się na taśmę klejącą, tworząc metrowe odcinki na placach poszczególnych miast. Finał akcji odbędzie się 4 czerwca. Do rekordu potrzebujemy 75 km., czyli ponad 3,3 mln zł.

PROMOCJA FILANTROPII

Akcję wspierają znani i lubiani ambasadorzy: Robert Lewandowski, Cezary Żak, zespół Perfect, IRA, Bracia Golec, Kamil Grosicki, Jakub Wawrzyniak, Łukasz Piszczek, Maciej Kot, prof. Walery Pisarek, Omenaa Mensah, Artur Barciś, Krzysztof Ibisz, Barbara Stępniak – Wilk, Jacek Krzynówek, Ewa Bem, Piotr Wyszomirski, Joachim Mencel, Paulina Maj, Witold PasztHymn kampanii został napisany i nagrany przez zespół Skaldowie w 2016 roku.

keyboard_arrow_up
Skip to content