Słowo stało się ciałem (J 1,14)

O godz 14:00 w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku odbyła się „Wigilia dla potrzebujących”. Wzięło w niej udział około 350 osób potrzebujących i samotnych. W wieczerzy uczestniczyli Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, przywitał wszystkich przybyłych gości oraz uczestników wigilii. Zaznaczył, że w przeddzień Uroczystości Narodzenia Pańskiego radością jest wspólne przebywanie przy stole, bo Tym, który gromadzi jest sam Jezus Chrystus. To On kocha każdego człowieka, jest Prawdą i Miłością. Wyraził również wdzięcznością wszystkim przygotowującym potrawy na stół wigilijny, a więc Hotelowi Supraśl, Restauracji Duchowe Łąki w Supraślu, placówkom Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz głównemu partnerowi firmie Selgros. Przywitał wszystkich zgromadzonych uczestników jak i przybyłych gości.  Następnie wspólnie śpiewaliśmy kolędę „Bóg się rodzi” oraz ks. Andrzej Ratkiewicz, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa.

W swoim przemówieniu Abp Józef Guzdek zaznaczył, że „Słowo stało się ciałem”. Podziękował Caritas Archidiecezji Białostockiej, wszystkim wolontariuszom, Miastu Białystok i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowaniu. „Bóg rodzi się między. Potrzebna jest przestrzeń wypełniona miłością i dzisiaj tej przestrzeni nie może zabraknąć” – podkreślał Arcybiskup. Życzył wszystkim, by ślady życzliwości, dobroci, miłości były jak największe, żeby pozostały na zawsze w sercu.

Wojewoda nawiązując do wypowiedzi Abp. zaznaczył, że zdanie „Słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami” wskazują na tą wielką potrzebę zauważenia oraz szacunku względem drugiego człowieka. Wszyscy jesteśmy równi bez względu na to skąd pochodzimy i jacy jesteśmy. „Niech ten czas spędzony tutaj będzie okresem wytchnienia i by choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. Wszyscy tworzymy wspólnotę i w tej wspólnocie czujemy się najlepiej. Życzę Państwu dużo zdrowia, dużo ciepła, jak najmniej trosk i wszystkiego co najlepsze na nadchodzący 2024r.” – powiedział Jacek Brzozowski.

„Święta Bożego Narodzenia to czas radości z faktu, że rodzi się nam Zbawiciel. To również czas, że możemy się spotkać z najbliższymy, z którymi możemy się spotkać najpierw przy wigilijnym, a potem świątecznym stole” – zaznacza Jacek Rudnicki. Podziękował również Caritas Archidiecezji Białostockiej za pamięć o tych, którzy nie mogą zasiąść z najbliższymi przy wigilijnym stole, że są Ci, którzy przekazują dobroć i miłość. Świąt pełnych miłości i dobroci życzył wszystkim zgromadzonym Pan Rudnicki wskazując na potrzeba pamięci, „że zawsze jest ktoś, kto tą miłość jest w stanie przekazać”.

Abp Józef Guzdek pobłogosławił opłatki, którymi wspólnie zebrani się podzielili, składając sobie życzenia. Następnie uczestnicy zasiedli do wspólnego stołu, jedząc potrawy wigilijne i śpiewając kolędy. Na zakończenie każdy otrzymał paczkę, którą zabrał do domu.

 

keyboard_arrow_up
Skip to content