TORBA „SAMARYTANKA” NA POLITECHNICE BIAŁOSTOCKIEJ

W poniedziałek, 23 listopada, na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej pojawiły się Torby Samarytanki. Przez trzy tygodnie studenci i pracownicy uczelni będą mogli wypełniać je artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności.

To pomysł na wsparcie zbiórki żywności Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią odwołane zostały przedświąteczne zbiórki żywności w sklepach. Uczelnia postanowiła pomóc w zebraniu produktów na paczki świąteczne dla potrzebujących mieszkańców regionu – i zachęca do tego innych.

Pierwszą pełną produktów Torbę Samarytankę przekazała dyrektorowi Caritas Archidiecezji Białostockiej, ks. Jerzemu Sęczkowi rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. Rektor zachęciła jednocześnie społeczność akademicką do aktywnego zaangażowania w zbiórkę.

– Mam nadzieję, że torby ustawione na portierniach wszystkich budynków Politechniki Białostockiej – a jest ich sporo – będą się szybko wypełniały, i że w akcji wezmą udział pracownicy, studenci i doktoranci. Działamy razem i pomagamy wspólnie – apeluje rektor PB.

W skali roku, Caritas Archidiecezji Białostockiej wydaje około siedmiu tysięcy paczek osobom, które z powodu trudnej sytuacji materialnej nie są w stanie zapewnić sobie i bliskim godnego życia. Największe ilości żywności przekazuje przed świętami: Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, dlatego w okresie okołoświątecznym w kilkudziesięciu białostockich sklepach zwykle dyżurowali wolontariusze, zaangażowani w zbiórki żywności.

Na czas pandemii – zbiórka została odwołana, ale potrzeby podopiecznych nie maleją. Pod opieką Centrum Pomocy „Samarytanin” jest około 600 osób.

– Zawsze są ludzie ubodzy i to w każdym wieku – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. – Wcześniej jednak bardziej potrzebujące były rodziny wielodzietne, po zmianach systemowych – częściej otaczamy opieką seniorów. Nie zmniejsza się niestety liczba osób ubogich, a teraz, w czasie pandemii, zwiększa się ubóstwo niektórych.

Dyrektor Caritas ma nadzieję, że w akcję, mimo braku obecności wolontariuszy w sklepach, włączą się osoby prywatne i firmy.

Torby Samarytanki na Politechnice Białostockiej będą dostępne na wydziałowych portierniach do 15 grudnia. Można je odbierać, by wypełnić je w gronie współpracowników, rodziny i przyjaciół lub przynosić poszczególne produkty.

Chętni spoza uczelni – mogą kierować paczki bezpośrednio do Centrum Pomocy Samarytanin (ul. Kolejowa 26A, Białystok).

keyboard_arrow_up
Skip to content