WAKACYJNA AKCJA CARITAS – OAZA DZIECI BOŻYCH

Przed nimi dziewięć dni wakacyjnego szaleństwa. Ponad 100 dzieci z Białegostoku i okolic wyjechało na oazy, organizowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Uczestnicy Wakacyjnej Akcji Caritas – w tym roku w ramach trwającej Oazy Dzieci Bożych, to dzieci w wieku szkolnym.

Program – religijny i ekologiczny. To ze względu na realizowane w tym roku projekty w ramach działań wspólnoty Caritas Laudato si. Będzie zapoznanie z fragmentami „zielonej encykliki” Papieża Franciszka, warsztaty ekologiczne ze św. Franciszkiem, nauka piosenek, gry i zabawy terenowe, konkursy i turnieje oraz czas na wspólną modlitwę. Dzieci nagrają też piosenkę, do której powstanie teledysk z udziałem uczestników.

Jak mówi prowadzący kolonie ks. Wojciech Trzaska „Zawsze z pustyni ciągnie na oazę. Jest pustynia, jest gorąco, jest źle, serce potrzebuje orzeźwienia, potrzebuje naprawy. Rekolekcje oazowe są takim czasem naprawiania serca – również mojego”.

W opiece nad dziećmi pomaga grupa 13 wolontariuszy – animatorów. Wśród nich Łukasz Lasota, którego rola polega m.in. na „zapewnieniu dobrego czasu dla uczestników (…) i przede wszystkim opiece: żeby poczuli tu taką domową atmosferę, żeby chcieli za rok wrócić, żeby mieli dobre wspomnienia z tego czasu”.

Sami uczestnicy najbardziej cenią sobie to, że mogą „spędzić czas z Bogiem i poznać nowych ludzi. Lubię śpiew i ligę czyli zawody w zbijaka i piłkarzyki” – mówi Karol Kurstak, który bierze udział w Oazie już po raz piąty.

Wypoczynek w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas odbywa się w Domu Rekolekcyjnym w Bogdankach. Wyjazd jest dofinansowany przez Miasto Białystok, Kuratorium Oświaty oraz Caritas Polska.

Wakacyjna Akcja Caritas, czyli wyjazdy i kolonie, odbywają się latem w całym kraju. Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko ośmiu tysiącom młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Środki na Wakacyjną Akcję Caritas pochodzą m.in. ze sprzedaży świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, darowizn indywidualnych i SMSów.

keyboard_arrow_up
Skip to content