X Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

W najbliższy piątek grupa osób bezdomnych wyruszy na X Jubileuszową Ogólnopolską Pielgrzymkę Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Główne uroczystości odbędą się 14 listopada. W programie spotkania oprócz świadectw zmagania się z problemem bezdomności i koncertu nawróconego rapera Piotra Poisona Plichty znajdą się: Droga Krzyżowa, czas na spowiedź, rozmowę i indywidualną modlitwę.  Podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez dyrektorów Caritas diecezjalnych w Polsce homilię wygłosi arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po zakończeniu spotkania pielgrzymi otrzymają ciepły posiłek.

Pielgrzymom towarzyszyć będzie hasło z Listu św. Pawła do Galatów „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie”. Bezdomni z całej Polski spotkają się, by wysłuchać świadectw wychodzenia z uzależnień i bezdomności, a także umocnią zawiązaną w poprzednich latach wspólnotę.

W Polsce jest około 30 tys. bezdomnych, 8,5 tys. z nich szuka schronienia na ulicach, działkach i w opuszczonych altanach. Najczęstszą przyczyną bezdomności są uzależnienia, bezrobocie, ale także skomplikowane sytuacje rodzinne. Podczas niedawnego spotkania z bezdomnymi w Waszyngtonie o solidarność z nimi apelował Ojciec Święty Franciszek:

„Nie możemy znaleźć żadnego usprawiedliwienia dla braku dachu nad głową. Jest wiele niesprawiedliwych sytuacji, ale wiemy, że Bóg cierpi wraz z nami, doświadczając ich u naszego boku.”

Caritas w Polsce prowadzi wiele placówek dla osób bezdomnych, w tym  55 noclegowni i blisko 100 jadłodajni.

keyboard_arrow_up
Skip to content