Zapraszamy do niezwykłego teatru

Przed nami V Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „Świat jest teatrem…”. Już jutro około 100 aktorów amatorów zaprezentuje swoje zdolności na profesjonalnej scenie. Będzie to piąte spotkanie z kulturą i sztuką dające możliwość przedstawienia swoich talentów i  umiejętności artystycznych  przy udziale szerszej publiczności.

Osoby niepełnosprawne często czują się samotne, wyizolowanie, brak im chęci lub motywacji do uczestniczenia w życiu społecznym. Czasami unikają bliskich kontaktów ze społecznością lokalną (np. z sąsiadami) ze względu na brak samoświadomości w obszarze swoich możliwości i niską samoocenę. Obawiają się wchodzenia w relacje społeczne i poruszania się w świecie „zewnętrznym”. Pragniemy wspierać ich w zmianie takich postaw.  Występując na scenie osoby niepełnosprawne uczą się przełamywania barier emocjonalnych, strachu i nieśmiałości. Redukują w ten sposób lęk w relacjach z innymi, a zdobyte doświadczenie staje się ich kapitałem rozwojowym.

„Osoby niepełnosprawne możemy porównać do ludzi błądzących we mgle, którzy z jednej strony pragną wydostać się na światło dzienne – uzyskać poczucie akceptacji, ale z drugiej strony obawiają się przekroczyć ledwo dostrzegalną granicę dwóch światów i stracić fałszywe poczucie bezpieczeństwa, którym otaczają się na co dzień” – mówi Krzysztof Urbańczyk.

W tegorocznym przeglądzie weźmie udział 10 ośrodków: ŚDS Caritas, ŚDS MOPR, ŚDS Suwałki, ŚDS Sokółka, WTZ Ogrodniczki, WTZ Czarna Białostocka, WTZ przy fundacji AC, WTZ Caritas Mońki, WTZ przy spółdzielni SNB, WTZ JARD.

Przegląd Małych Form Teatralnych organizowany jest w ramach projektu „Wyjdź z domu” finansowanego przez UM Białystok.

„Wyjdź z domu” to projekt wpierania aktywności osób niepełnosprawnych poprzez aktywny sport i wypoczynek oraz integracji społecznej Osób Niepełnosprawnych poprzez teatr. Zadaniem projektu jest umożliwienie osobom psychicznie chorym i niepełnosprawnym intelektualnie a także ich rodzinom, pełniejszej integracji społecznej oraz przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, pojawiających się w związku z wykluczeniem społecznym czy trudną sytuacją materialną – wyjaśnia Krzysztof Urbańczyk, kierownik ŚDS.

Przegląd odbędzie się 28 września 2017 w Klubie Garnizonowym 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 70 w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia jest Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Plan PMFT ON:

9:30 – prezentacja z okazji 5-lecia Przeglądu

10:00 – występy grup teatralnych: ŚDS Caritas, ŚDS MOPR, ŚDS Suwałki, ŚDS Sokółka, WTZ Ogrodniczki, WTZ Czarna Białostocka, WTZ przy fundacji AC, WTZ Caritas Mońki, WTZ przy spółdzielni SNB, WTZ JARD.

13:30 – rozdanie nagród

keyboard_arrow_up
Skip to content