„ZIMOWA” POMOC CARITAS

Caritas Archidiecezji Białostockiej pomaga osobom bezdomnym, starszym, samotnym i ubogim przez cały rok. Warto jednak przypomnieć, gdzie i jakie wsparcie mogą otrzymać, gdy synoptycy zapowiadają spadki temperatur w regionie do -15 C w nocy.

         Caritas Archidiecezji Białostockiej prowadzi dwie placówki dla osób bezdomnych: Noclegownię Kobiet św. Matki Teresy z Kalkuty oraz Noclegownię Mężczyzn pod wezwaniem św. Brata Alberta. Pierwsza z nich ma 18, druga 100 miejsc, z których może skorzystać każda trzeźwa osoba posiadająca dokument ze zdjęciem. Mieszkańcy noclegowni mają zapewnione całodzienne wyżywienie, mogą też korzystać z pomocy pracownika socjalnego. Codziennie o godz. 15.30 w placówce przy ul. Sienkiewicza wydawane są ciepłe posiłki zarówno dla mieszkańców, jak i osób ubogich spoza noclegowni. Dla osób z terenu Białegostoku pobyt w placówkach jest współfinansowany ze środków Miasta Białystok.

         Sebastian Wiśniewski, kierownik Noclegowni Caritas Archidiecezji Białostockiej zaznacza, że szczególnie ważna i potrzebna jest w czasie mrozów wrażliwość sąsiedzka, bo ujemne temperatury są zagrożeniem nie tylko dla osób bezdomnych. – Mieszkańcy bloków mają centralne ogrzewanie, mieszkańcy domów – nie zawsze. Zwróćmy uwagę na budynki, w których mieszkają osoby starsze, samotne, schorowane. Czy mają ogrzewanie? Czy są w stanie samodzielnie zadbać o opał? –  apeluje Sebastian Wiśniewski.

         Osoby bezdomne, starsze i ubogie znajdą pomoc także w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A. – Wydajemy ciepłe kurtki, czapki, szaliki, a także pościel i koce – wymienia ks. Piotr Zimnoch, dyrektor Centrum Pomocy Samarytanin Caritas Archidiecezji Białostockiej. To rzeczy przekazane przez mieszkańców Białegostoku, nowe lub w bardzo dobrym stanie. Odzież, pościel i koce wydawane są bez zaświadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Placówka jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00, w czwartki 12:00 – 17:00.

keyboard_arrow_up
Skip to content